צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מס' 081 | אגרות צפון. שיטת ההדרכה והחינוך לתורה ואמונה, של הרב הירש. אלטונא תקצ"ו [1836]
ספרים עתיקים, כתבי יד, מפות, ספרי מסעות, חפצי יודאיקה ואמנות יהודית
חמישי, ינואר 10, 2013 - 00:00

367 . אגרות צפון. שיטת ההדרכה והחינוך לתורה ואמונה, של הרב הירש. אלטונא תקצ"ו [1836]

תשעה עשר אגרות שהחליפו ביניהם שני צעירים, אודות הבנה עמוקה יותר של התורה, היהדות ויסודות האמונה הישראלית. הצעיר הנבוך שמו 'בנימין'. הצעיר המשיב והמסביר שמו 'נפתלי'. נדפס לראשונה באלטונא תקצ"ו [1836]. זהו ספרו הראשון, פרי ביכוריו של רבי שמשון רפאל הירש בהיותו עדיין רבה של אולדנבורג.
8 עמודי הקדמה, 111 עמודי הספר, ולבסוף 1 דף תיקוני דפוס, נראה שנדפס בנפרד לאחר ההדפסה וצורף לעותק זה. כתמי זמן רגילים. מצב טוב מאד. כריכה מקורית פשוטה נאה.
ספר זה "חישמל את יהדות אשכנז כולה". לאורו של ספר זה התחנכו דורות רבים של יהודים יראי ה' בגרמניה ובארצות רבות נוספות. הספר דן בכל השאלות הבוערות שעמדו אז [וגם כיום] על הפרק. הספר תורגם לשפות רבות. לאנגלית בשנת ר"ב [1942]. רבי ישראל סאלנטר ביקש שיתרגמו את הספר גם לרוסית. בספר "שמש מרפא", [תשובותיו בהלכה של הרב הירש, יצא לאור בשנת תשנ"ב [1992], ע"י הרב אליהו מאיר קלוגמאן שליט"א, והרב שמעון שוואב זצוק"ל רבה של קהילת 'עדת ישורון' בוואשינגטון הייטס]. בסוף הספר חיבר הרב קלוגמאן קונטרס "ויהי בישורון מלך" לקורות חייו של הרב הירש. שם בעמוד 281 מצטט תיאור פגישתם של רבי ישראל סאלנטר ורבי שמשון רפאל הירש זכר צדיקים לברכה, בברלין. שם בפגישה עלתה ההצעה הנ"ל. רבי ישראל ביקש מהרב נפתלי עהרמאן להשיג עבורו את "אגרות צפון", והרב עהרמאן קרא לרבי ישראל את כל תוכנו של הספר. במשך מספר שבועות, יומם ולילה! כאשר סיים רבינו ישראל סאלנטר, אמר "הספר הזה צריכים לתרגם לא רק לרוסית, אלא גם ללשון קודש"! ואכן הספר תורגם לעברית בשלשה תרגומים שונים.
הסיפור ההיסטורי אודות הדפסת הספר, מופיע שם בקונטרסו הנהדר של קלוגמאן בעמוד 280 – 283.

המכירה הסתיימה.
$300
לא נמכר

פריטים נוספים ממכירה זו

Palaestinae accurate descruptio geographica, ita adornata ut diversarum aetatum regna intelligi possunt

מינשר בצרפתית מאת הועד לשמירת היהדות של ארגון הרבנים הראשיים בצרפת.

מנורת חנוכה, ברונזה. הדלקת נרות שעווה. שמונה בזיכי נרות עם 'שמש' מקורי נשלף.

Geographisk Afritning huru thet forlofrade landt lzafaes waridt helaget, oof huru Israels … .