צור חשבון
דף הבית | Winner's Unlimited 112 | אוסף מכתבים חשוב בעניין אישורי עלייה [סרטיפיקטים] לארץ ישראל שנשלחו ע"י ארגונים ציוניים ברחבי העולם
ארץ ישראל וציונות, אנטישמיות, שואה ושארית הפליטה, גלויות ותצלומים, כרזות, מפות, יודאיקה, ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רי
שני, ינואר 21, 2019 - 17:00

18 . אוסף מכתבים חשוב בעניין אישורי עלייה [סרטיפיקטים] לארץ ישראל שנשלחו ע"י ארגונים ציוניים ברחבי העולם

אוסף חשוב של 15 מכתבים שנשלחו מארגונים ציוניים שונים ברחבי העולם לארץ ישראל (רובם אל מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית)  מרביתם משנות ה 20 וה 30. המכתבים נשלחו מארצות שונות: קובה, מצרים, טורקיה, ארגנטינה ,יוון, דנמרק, יוגוסלביה, בלגיה, ומקומות נוספים, ומרביתם עוסקים בבקשת מתן רשיונות עלייה לארץ ישראל.  שפות שונות: עברית, גרמנית, צרפתית ויוונית.

המכתבים רובם ככולם עוסקים בבקשת סיוע ועזרה עבור יהדות הגולה, חלק נכבד בבקשת רשיונות עלייה לארץ (סרטיפיקטים) לארץ ישראל. פרט מעניין הוא שבחלקם הגדול של המכתבים הארגונים הציונים תולים את בקשתם  בכך שהאנשים בעבורם מבקשים סרטיפיקטים עסקו ועוסקים בפעילות ציוניות, ובשל כך ראויים שינתן להם אישור עלייה ארצה. כך למשל במכתב שנשלח ע"י ההסתדרות הציונית באלכסנדריה בשנת 1940 עבור בקשת סרטיפיקט לגב' לורה לוי בתו של נשיא ההסתדרות הציונית במצרים נכתב: 'הגברת הנ"ל בת נשיא ההסתדרות הציונית כאן מוכרחה מטעמים שונים לעלות ארצה... הנ"ל היתה אחת המהמיסדות של הויצ"ו כאן ופעלה בכל המוסדות הציוניים, אנו ממליצים ומבקשים לעשות כל מה שאפשר בכדי לאפשר עליתה ארצה...'. במכתב אחר משנת 1927 מטעם ההסתדרות הציונית באסטיה (רוסיה) מופיעה לסייע בהשגת רשיון כניסה לארץ למשפחת פריד אשר בדעת אב המשפחה 'לעלות ארצה ישראל כדי לחנך את בנותיו בסביבה ישראלית... בהיותו שנים אחדות פה לקח חלק  בנדבותיו לטובת קרן היסוד'. במכתב שנשלח מטעם ההתאחדות הציונית בבריסל בשנת 1935עבור בקשת אישור עלייה לפרופ' מ. בננסון נכתב: 'שהוא אחד מהציונים המעטים המתיחסים אל הציונות בלב טהור ונקי ואשר מתמסר לעבודה בתמימות ובהתלהבות יחד. הציונות זוהי תמצית חייו ומחשבותיו ולשם זה מטפל הוא בה כ 35 שנה והקדיש את ידיעותיו ונסיונותיו הרבים עשרות שנים... כבודו יתאמץ... .למלא בקשת הפרופסור ... ולאפשר ששערי הארץ  יפתחו בפניו...'.

מרבית המכתבים מודפסים על ניירות מכתבים רשמיים של הארגונים השונים וחתומים בחותמות דיו ובכתב-יד. ארבעה מכתבים כתובים בכתב-יד (גם הם על ניירות מכתבים רשמיים). על כמה מהמכתבים מופיעות חותמות של הנהלת הסוכנות היהודית, המעידות על קבלת המכתב. על שלושה מהמכתבים מודבקים בולים של הקרן הקיימת לישראל.

 גדלים שונים, מצב כללי טוב – טוב מאד.

הערכה

$300 - $400
המכירה הסתיימה.
$120
$146
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

20 גלויות אנטישמיות, אנגליה וארצות הברית [מרביתן יוצרו בלונדון או בניו יורק] בהן נדיר

מילי דבדיחותא מאת רבי צבי הירש משה, 1881.