צור חשבון
דף הבית | Winner's Unlimited 112 | הזמנה מיוחדת לכבודו של פרופ' אלברט איינשטיין, עם הקדשה בחתימת ידו לשר החוץ האורוגוואי. [מונטווידיאו], 1925
ארץ ישראל וציונות, אנטישמיות, שואה ושארית הפליטה, גלויות ותצלומים, כרזות, מפות, יודאיקה, ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רי
שני, ינואר 21, 2019 - 17:00

12 . הזמנה מיוחדת לכבודו של פרופ' אלברט איינשטיין, עם הקדשה בחתימת ידו לשר החוץ האורוגוואי. [מונטווידיאו], 1925

הזמנה הכוללת תפריט גסטרונומי חגיגי לכבודו של פרופ' אלברט איינשטיין כאורח כבוד באוניברסיטת הרפובליקה של אורוגוואי במונטווידאו. מלון פארק, 30.04.1925.
בעמ' המקדים להזמנה הקדשה בכתב ידו ובחתימתו של פרופ' איינשטיין אל שר החוץ של אורוגוואי [Dr. Juan Carlos Blanco Acevedo]. בתרגום חופשי: "מזכרת השעות הנפלאות שבהם היינו יחד".

מסעו המפורסם של פרופ' איינשטיין לאורוגוואי בשנת 1925, והערכתו ליופייה ולאיכות אנשיה, מהווים את אחד מהמיתוסים האורוגוואיים, המסופרים בכבוד ובהערכה רבה. ביום 24.04.1925 הגיע איינשטיין מארגנטינה לביקור של שבוע במונטווידאו שבאורוגוואי. במהלך המסע מסר איינשטיין סדרת הרצאות מדעיות. הוא התרשם מנוף הארץ ומבנייניה, מאזרחיה ומאופייה המיוחד ורשם את חוויותיו מהביקור ביומנו האישי. ביומן מתוארת אורוגוואי כמדינה קטנה ושמחה, עם נוף מרהיב, מזג אוויר יפה, חם ולח, וארכיטקטורה נפלאה. הוא התרשם גם מהליברליות שלה, מהחוקים הסוציאליים הנוהגים בה ומהחוקה הדומה במידת מה לזו השווייצרית.

את הביקור חתם אירוע מפואר שנערך לכבודו במלון פארק, ע"י הממשל האורוגוואי והאוניברסיטה המקומית. באירוע הוא ישב לצדם של נשיא הרפובליקה [Eng. José Serrato] ושר החוץ וניהל עמם שיחה קולחת ומהנה. על התפריט המיוחד שהוכן לכבוד האירוע רשם איינשטיין הקדשה אישית לשר החוץ וחתם את שמו. 

לימים עמד שר החוץ זה בראש משלחת אורוגוואי לאו"ם שתמכה בהצבעה על הקמת מדינת ישראל, ב- 29.11.1947.
בתאריך 25.03.2006, הוצג תפריט זה באולמי LATU (המעבדת הטכנולוגית של אורוגוואי) במונטווידאו בעת הצגת תערוכה בינלאומית חשובה.

[1] דף נייר כפול, נתון בתוך כריכת מעטפת מודפסת עשויה קרטון וקשורה בשרוך. 12X18 ס"מ.

מצב טוב-טוב מאוד, מעט כתמי זמן. מעט סימני הדבקה מאחור.

הערכה

$10,000 - $20,000
המכירה הסתיימה.
$3,000
$3,660
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

ח"ג ממשנה ברורה על הל' שבת, עם כיתוב 'מוגה' בכתב ידו של מרן בעל החפץ חיים, בעמ' השער

מרפא לשון ארמי, מאת רבי אפרים ישראל ב

* ייטב לב על חמשה חומשי תורה מאת האדמו"ר רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים, חלק שני על ספר