צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מס' 108 | מי זו האליטה המוסרית שבכוחה להציל את העולם? פרינסטון, 1954
א. איינשטיין ואישים מפורסמים, ציונות, שואה ואנטישמיות, חפצי יודאיקה ואמנות יהודית, ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רים - עמלת רוכש 22%
שלישי, יוני 19, 2018 - 17:30

14 . מי זו האליטה המוסרית שבכוחה להציל את העולם? פרינסטון, 1954

"... אני מחשיב את 'אגודת הידידים' כקבוצה הדתית בעלת הסטנדרט המוסרי הגבוה ביותר..."
מכתב המשך לפתולוג האוסטרלי, ד"ר אלטון ר' צ'אפל, אודות "אגודת הידידים -The Quakers"
. פרינסטון, 23.2.1954.

מפרט: [1] דף, נייר רשמי מוקלד במכונת כתיבה, חתום על ידי פרופ' איינשטיין. 21X28 ס"מ. אנגלית.

תוכן:  איינשטיין רואה ב"אגודת הידידים" את הקהילה הדתית בעלת הסטנדרט המוסרי הנעלה ביותר אשר בכוחה של אליטה זו והדומות לה להציל את העולם. למיטב ידיעתו הם מעולם לא התפשרו על הרוע ותמיד מונחים ע"פ צו מצפונם. בייחוד במישור הבינלאומי, השפעתם מטיבה ואפקטיבית. איינשטיין מוסיף שלמרות שבמכתבו הקודם לצ'אפל, חמש שנים קודם לכן, כתב שאין לו ציפיות שאנשים יסרבו לעבוד במחקר שמניב ידע לפיתוח אמצעי השמדה המוניים, אין בכך סתירה. הכללים החלים על האליטה המוסרית [שיכולה לסרב לעבוד בפיתוח אמצעי השמדה גם בסיכון של עוני ומאסר], לא חלים על ההמון.

אגודת הידידים (Quakers; the Society of Friends) - קבוצה דתית נוצרית שהתגבשה באמצע המאה ה 17 באנגליה בראשותו של ג'ורג' פוקס. הקהילה מבקשת לטהר את העולם הנוצרי ולהביא לרפורמות חברתיות, באמצעות חוויה של קשר ישיר עם הא-ל ללא צורך באנשי דת ובביטויים כנסייתיים אחרים. לחברי הקבוצה השפעה רבה במדע ובתעשייה, באופן לא מידתי, בהתחשב במספרם הקטן. קהילתם נודעה כקהילה הרודפת שלום ואי-אלימות. איינשטיין שהיה בעל הכרה פצפיסטית (אם כי לא האמין בפצפיסזם בכל מחיר ובכל מצב) מביע במכתב שלפנינו את הערכתו לגישתם המוסרית, רודפת השלום ואי האלימות.

מצב: מצב טוב, סימני קיפול, כתמי זמן.

הערכה

$5,000 - $8,000

פריטים נוספים ממכירה זו

מכתב בכתב יד קדשו וחתימתו של רבי מנחם מנדל פנט, האדמו"ר מדעעש בעל ה

מכתב ארוך מאת רבי יחזקאל אברמסקי, ובו הערות וברכות למחבר "מערכת התלמוד והפוסקים". 

מגילת אסתר על גבי קלף עם נרתיק עשוי שנהב. איטליה, המאה ה 18.