צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מספר 100 | מכתב יקר המציאות מאת הרה"ק רבי גרשון חנוך ליינר מראדזין בעל התכלת
פריטים נדירים ומיוחדים
שלישי, יוני 20, 2017 - 19:00

70 . מכתב יקר המציאות מאת הרה"ק רבי גרשון חנוך ליינר מראדזין בעל התכלת

מכתב מאת הרה"ק רבי גרשון חנוך ליינר מראדזין אל רבי אברהם ב"ח [הופנברג] אב"ד וואסקיא [בע"ס קול ברמה ועקבי ברכה] בענין המצאת התכלת, חיבוריו בענין זה ומחירו של התכלת. ראדזין, תר"נ [1890].

מפרט: [1] דף. שתי שורות אחרונות בכתב יד האדמו"ר ובחתימת יד קדשו.

מאפיינים יחודיים: מתוך תשובת האדמו"ר נראה שהשואל שאל כמה שאלות בענין זה והאדמו"ר משיב לו שבקרוב יצא לאור ספר עין התכלת ושם ימצא "הכל מבואר היטב", כמו"כ הוא התעניין על עשיית הציצית בלילה ועל מחיר הפתילות וגם על כך משיב לו האדמו"ר. מעניין שהשואל היה רב ליטאי מובהק (תלמיד רבי אליעזר מטלז, הנצי"ב  והגר"ח סולובייצ'יק ) ונראה שהוא חפץ לקנות פתיל תכלת.

רקע: הרה"ק מראדזין דמות מופלאה, גאון בתורה בנגלה ובנסתר, חכם מופלג, בקי ברפואות ובכל חכמה, צדיק ובעל ישועות. 
נולד בשנת תקצ"ט לאביו האדמו"ר רבי יעקב מאיז'ביצא בעל "בית יעקב" ובצעירותו התחנך בבית סבו מייסד השושלת רבי מרדכי יוסף ליינר בעל "מי השילוח" שהיה מגדולי תלמידי רבי שמחה בונים מפשיסחא. בהיותו בן כ"ב נבחר לרב בראדזין ובתקופה זו נאסר עקב הלשנה, אולם שוחרר לאחר זמן קצר, בשנת תרל"ח נתמנה לממלא מקום אביו באדמורו"ת איז'ביצא, הרחיב וביסס את החסידות ואלפים קיבלו את מרותו, אולם הוא עצמו סלד מכל גינונים חיצונים, סירב להתעטר בבגדי אדמו"ר ולהחזיק משב"ק צמוד על ידו.
יצירתו הראשונה סדרי טהרות בו ליקט בגאונותו העצומה כל מימרות חז"ל על סדר טהרות וסידרם כדרך השקלא וטריא של הגמרא ומסביב פירוש רש"י ותוספות. עשתה רושם עצום ואין כמעט דומה לה בספרות הרבנית. הוא הדין לגבי צביעת החלזון שעורר הרה"ק מראדזין, בימים קדמונים ידעו את סוד הצביעה בתכלת מדם החלזון, מנהג זה פסק בתקופת הגאונים, מאחר שלא ידעו לזהות את החלזון ומאז לא חודש. 
תחילה ביסס הרה"ק מראדזין את הצורך לחזור אל התכלת ולקיים את צו התורה, לאחר מכן נסע לאיטליה וסייר באיים הרבים שבסביבה וכן ביקר במצפה התת ימי בנאפולי (ראה הקדמתו לספר פתיל תכלת) ובשובו הכריז כי זיהה את החלזון המקורי, הוא בעצמו עשה נסיונות כימיים שונים והצליח להוציא מהן דם כחול. בשנת תרמ"ט הוכנה היורה הראשונה וההצלחה היתה מלאה, בחנוכה של שנה זו צבעו את ציציותיהם י"ב אלפים מחסידי ראדזין, הצבע וסוד הגילוי נשמרו בכספת בבנק בוארשה ונשמר במסורת בשושלת ראדזין. הרה"ק מראדזין הוציא שלשה ספרים בענין זה, בספרו "שפוני טמוני חול" הוא מסביר את הרעיונות העקרוניים של התכלת, בספרו השני "פתיל תכלת" הוא מוסר על נסיונותיו המדעיים והכימיים להפקת התכלת ובספרו השלישי "עין התכלת" הוא משיב לטענות מתנגדיו. 

מצב: טוב. כתמי זמן. קרעים זעירם בשוליים הלבנים. פינה בצד שמאל למטה משוקמת אמנותית ללא פגיעה בטקסט. 

 

 

הערכה

$60,000 - $80,000
המכירה הסתיימה.
$30,000
$62,400
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

מכתב מרבי שלמה איגר לרבי אליהו גוטמכר מגריידיץ. פוזנא.

העתק מכתב מאת פרופ' אלברט איינשטיין לפרופ' מקס בורן, פרינסטון, ניו

דרשה בכתב יד קדשו של ה'בן איש חי' בעניין תשובה מיראה ותשובה מאהבה.

משנה תורה להרמב"ם עם השגות הראב"ד, מגיש משנה, ופירוש כסף משנה ממרן רבי יוסף קארו.

רקע: המרד הגדול (66-70 לסה"נ) היה הראשון מבין שלוש מרידות גדולות שמרדו היהודים כנגד ה

תוספתא סדר טהרות עם פירוש מאת רבי אליה