צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מספר 100 | מכתב מרגש של בחורי ישיבות חסידיים אודים מוצלים מאש ששרדו את מחנות האימים של הנאצים. מחנה העקורים, איטליה
פריטים נדירים ומיוחדים
שלישי, יוני 20, 2017 - 19:00

31 . מכתב מרגש של בחורי ישיבות חסידיים אודים מוצלים מאש ששרדו את מחנות האימים של הנאצים. מחנה העקורים, איטליה

מכתב נרגש מאת האדמו"ר רבי משה קלינברג מקראקא, בן האדמו"ר רבי שם קלינברג מזאלושיץ הי"ד, להשיג רשיונות עליה לארץ ישראל עבורו ועבור חבריו לצאת מפולין. מחנה עקורים סאנטא מריה די באגני, איטליה, [תש"ו לערך].

מפרט: [1] דף נייר. 19x33 ס"מ.

מאפיינים ייחודיים: מכתב מרגש של בחורי ישיבות חסידיים, אודים מוצלים מאש, ששרדו את מחנות האימים של הצוררים הנאצים ומתחננים על נפשם לעלות לארץ הקדש, "לעבוד [את] ה' יתברך ברחבת הדעת דקדושה ולטעום אור אלקי'".
המכתב נכתב ונחתם על ידי רבי משה הנ"ל, ואליו צירפו חתימותיהם כחמש עשרה בחורים, בראשם ר' אהרן נח יוסקוביץ נכד האדמו"ר בעל האמרי אמת מגור, שאר הבחורים הם מלודז, סוסנוביץ, קראקא, זדונסקי – וואלא ודוקלא.
בין הדברים נכתב שאין להעלות על הכתב את היסורים הקשים שסבלו בחמש שנים האחרונות [במחנה ריכוז], "יסורים קשים ממש יסורי מות", וכל רגע שהם נשארים באירופה זוהי סכנה רוחנית וגשמית.

רקע: האדמו"ר רבי משה קלינברג, חתן רבי פנחס שלום מקוסוני, עבר את אימי השואה ברגן בלזן ובאושוויץ. הוא הקים את בית מדרשו בניו יורק ואנטוורפן, נפטר בשנת תשנ"ה ונקבר בישראל. כתב את ספרו ברכת משה, והו"ל מתורת אביו בספר שם שלום (אנציקלופדיה לחסידות חלק ג, עמ' שיד).
מחנה העקורים סאנטא מריה די באגני, היה מחנה העקורים הגדול ביותר בדרום איטליה, ששכנו בו בשיאו 2300 יהודים ניצולי שואה, בראשית 1946. המחנה נוהל ע"י סוכנות הסעד והשיקום של האו"ם, UNRRA. המחנה שימש כבסיס לארגון פעילויות העפלה. בחודש 04.1946 שבתו אלפים מיהודי המחנה שביתת רעב כנגד המדיניות הבריטית שמנעה מיהודים לעלות לארץ ישראל. וועד הפליטים במחנה אף שיגר את מחאתו לרשויות הבריטיות "על מניעת הזכות האנושית הבסיסית לאפשר לכל אדם את האפשרות ואת הזכות לחזור לביתו".
המכתב שלפנינו מהווה מסמך היסטורי בו עולה רצונם העז של הניצולים לעלות לארץ ישראל הקדושה ולבנות בה את חייהם.

מצב: בינוני-טוב. סימני קיפול, קרעים קלים עם פגיעה קלה בטקסט.

הערכה

$1,000 - $1,500
המכירה הסתיימה.
$750
$900
המחיר כולל עמלת קונה
קטגוריה: 

פריטים נוספים ממכירה זו

מכתב מהאדמו"ר רבי דוד טברסקי מזלטיפולי. [תרנ"ו?]

לפנינו אוסף מכתבים יקרי המציאות שנכתבו בידי פרופ' אלברט איינשטיין, פרופ' לואי דה ברויי, פרופ' ו

גלימה לבנה (ג'לביה) של המקובל הנודע האדמו"ר רבי ישראל אבוחצירא, סידנא הבבא סאלי.

מכתב מאת פרופ' אלברט איינשטיין לפרופ' דויד בוהם, על תסכולם של אינטל