צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מספר 100 | מכתב. פרופ' איינשטיין על האפשרויות המוגבלות להתפתחות בארץ ישראל, 1954
פריטים נדירים ומיוחדים
שלישי, יוני 20, 2017 - 19:00

3 . מכתב. פרופ' איינשטיין על האפשרויות המוגבלות להתפתחות בארץ ישראל, 1954

מכתב מאת פרופ' אלברט איינשטיין לפרופ' דויד בוהם, על תסכולם של אינטלקטואלים בודדים, על ההשקעה במחקר ופיתוח ועל אפשרויות התעסוקה למדענים בכירים בישראל, 1954.

מפרט: [1] עמ', נייר. 20x28 ס"מ. המכתב הוקלד במכונת כתיבה ונחתם בידי פרופ' איינשטיין עם תיקונים בכתב ידו.

תוכן: איינשטיין מתייחס במכתבו זה לתסכולים של פרופ' דויד בוהם, בייחוד לחוסר היציבות של קיבתו, וכן לחסרון באווירה אינטלקטואלית במקום מושבו בסאו פאולו. מתוך הזדהות עם תחושות אלו הוא מבין עכשיו מדוע פרופ' בוהם מעוניין לעבור למקום אחר:

The first difficulty could be overcome by a reliable cook, but not the second one. Therefore I can understand now why you so eagerly wish to escape from there.

הוא ממליץ לו שימתין עד לקבלת אזרחותו הברזילאית, שכן בטווח הנראה לעין הוא לא צופה לגישה פוליטית סבירה יותר, ביחס לבוהם, מצד ארץ המוצא שלו. איינשטיין מציע כלל שנכון בהוויה האוניברסיטאית לא פחות מאשר בבורסה, [לא להראות עודף להיטות לקבל משרה, כדי שלא ירד ערכו בעיני המעסיק]: What is offered for sale is falling in price.
עוד המליץ לו להוציא לאור פרסומים בארצות אליהם הוא מעוניין להגר. ביחס לאפשרות להגר לישראל, איינשטיין מציין שישראל חיה אינטלקטואלית ומעניינת, אך האפשרויות בה מוגבלות, וחבל לעבור עליה על דעת לעזוב אותה בהזדמנות הראשונה. עוד הוא מסכים עם חששותיו ביחס לאירלנד. לכן, למרות ההזדהות עם הרגשת התסכול, הוא מציע שהטוב ביותר שניתן לעשות, נכון לזמן הנתון, הוא לשלב סבלנות עם הנאה מחייו שם, עד כמה שזה מתאפשר.
איינשטיין מתפלא שהשלטון הברזילאי אינו עושה מאמצים רציניים לעודד לימודים גבוהים, שהם הכרח גמור לפיתוח טכנולוגי של מדינה. וזאת בניגוד לדרכם של היפנים במאה ה-19.

רקע: פרופ' דויד ג'וזף בוהם (1917-1992) היגר לסאו פאולו ברזיל לאחר שהושעה מאוניברסיטת פרינסטון והתמנה לראש המחלקה לפיזיקה בסאן פאולו. כפי שעולה במכתב שלפנינו הוא לא מצא בה סביבה אינטלקטואלית ראויה למחקריו, וביקש להגר מברזיל. למרות המלצתו של איינשטיין, עבר בוהם לכהן כפרופסור אורח בטכניון בישראל, ולאחר שנתיים היגר לאנגליה ועבד באוניברסיטאות בריסטול ולונדון.

מצב: טוב. סמני קיפול וכתם דיו קל.

הערכה

$4,000 - $6,000
המכירה הסתיימה.
$2,000
$26,400
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

ספר תהלים עם מעמדות ופירוש עברי טייטש לתהלים "בלשון המורגל בינינו".

מגדל בשמים. כסף חתום 925. תוצרת 'בצלאל ירושלם'. שנות ה 20.

תשובה הלכתית בכתב יד קדשו של רבי יעקב אבוחצירא בנודע בכינוי 'אביר י

חידושים על מסכתות שבת וברכות מאת רבי יעקב גינצבורג. פראג, תקע"ד.

מאור עינים. חסידות על סדר פרשיות התורה, מאת האדמו"ר רבי מנחם נחום טברסקי מטשרנוביל.