צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מספר 100 | מכתב. פרופ' איינשטיין, עם נוסחאות בכתב ידו, פרינסטון, 1951
פריטים נדירים ומיוחדים
שלישי, יוני 20, 2017 - 19:00

1 . מכתב. פרופ' איינשטיין, עם נוסחאות בכתב ידו, פרינסטון, 1951

לפנינו אוסף מכתבים יקרי המציאות שנכתבו בידי פרופ' אלברט איינשטיין, פרופ' לואי דה ברויי, פרופ' וולפגנג פאולי ופרופ' ליאון רוזנפלד. 

פרופ' אלברט איינשטיין, מדען יהודי דגול בעל שם עולמי, מגדולי הפיזיקאים בכל הזמנים. זוכה פרס נובל על הסברת האפקט הפוטואלקטרי, מפתח תורת היחסות, ממעצבי תורת הקוונטים ועוד.

באוסף המכתבים שלו המובא כאן, חושף איינשטיין את גישתו המדעית לסוגיות שעל הפרק ועל יסודות הגישה המדעית שלו באופן כללי. הוא עומד על חשיבות הסביבה האינטלקטואלית, על חשיבות התמיכה הממשלתית במחקר ופיתוח, ומביע הערכה למחקר המדעי בישראל, אם כי בצורה מסויגת. איינשטיין מציין את יחסו למורכבותו של עולם הטבע, מביע את דעתו ביחס לבורא העולם ודרכי פעולותיו וכן לקשיים בהמשך פיתוח תורת הקוונטים. הוא הסתכל על תהליכי הפצת הגזענות בגרמניה ומציע תובנות שיש לשמור עליהם על מנת למנוע את הישנות הטרגדיות הללו העתיד.

שאר כותבי המכתבים נמנים אף הם על חוג הפיזיקאים מהשורה הראשונה בעולם, בעלי השם הנודעים בזמנם, שקדמו רבות את התיאוריות הפיזיקליות. כולם זוכי פרס נובל למעט פרופ' לאון רוזנפלד. במכתבים אלו נדונים נקודות מתחומי המחקר והתיאוריות שהעסיקו את הכותבים, ולעתים הם עומדים על גישותיהם למחקר המדעי בכלל ולפיזיקה התיאורטית בפרט.

רוב המכתבים כאן נכתבו לפרופ' דויד ג'וזף בוהם (1917-1992). בוהם היה פרופסור חבר באוניברסיטת פרינסטון, ועבד לצד אלברט איינשטיין. בתחילת תקופת המקארתיזם, סירב פרופ' בוהם להעיד כנגד אנשים שנחשדו כקומוניסטים, והדבר הוביל למעצרו בשנת 1950, ולהשהייתו מהאוניברסיטה, גם לאחר זיכויו בדין, בוהם היגר לסאן פאולו, ברזיל והתמנה לראש המחלקה לפיזיקה. בשנת 1955 הגיע בוהם לכהן כפרופסור אורח בטכניון בישראל. לאחר שנתיים היגר לאנגליה, ועבד באוניברסיטאות בריסטול ולונדון.

מקור: המכתבים הגיעו מעזבון הגב' שרה בוהם אלמנתו של פרופ' דיויד בוהם.

מכתב חתום מאת פרופ' אלברט איינשטיין לפרופסור דויד בוהם, פרינסטון, ניו ג'רסי, 1951.

מפרט: [1] דף, נייר רשמי. 21x28 ס"מ. המכתב הוקלד במכונת כתיבה עם חתימת ידו, תיקונים והוספות בכתב ידו בגוף המכתב ובסופו כתה איינשטיין נוסחה פיסיקלית בתוספת הסבר.

רקע: איינשטיין שמח לשמוע שפרופ' בוהם מרוצה מעבודתו בסאן פאולו, הוא שלח לו את ספרו הדן בתיאוריית השדה המוכלל, ומציין שישלח לו בקרוב שיפורים שמצא לאחרונה בענין. להבהרת הענין הוסיף איינשטיין הסברים ונוסחאות בתחתית הדף.
איינשטיין מציין שהופתע מאד לשמוע על נסיונו של בוהם למצוא קשר בין יסודות תיאוריית הקוונטים לתיאורית השדה היחסי. הוא מתוודה שאין ביכולתו לנחש איך ניתן להשיג את היעד של איחוד תיאוריות אלו. 

מצב: טוב. מעט כתמים. קרע קל בחלקו העליון של המכתב ללא פגיעה בטקסט.

הערכה

$15,000 - $20,000
המכירה הסתיימה.
$8,000
$50,400
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

מכתב חתום מאת פרופ' אלברט איינשטיין לפרופסור דויד בוהם, פרינסטון, ניו ג'רסי, 1953.

לוח הכולל לכל ימי עולם ללמד בני יהודה מצות חשבון תקופות ומולדות, ערוך ומלוקט מכמה ספר

תמונת רב, עטוף בטלית. חתום.

אישור נישואין מרבי שמחה בונים סופר, רבה של פרשבורג ובעל ה'שבט סופר'

מכתב נשיאות כולל זיבנבירגן וסילאדי, בחתימת האדמו"ר רבי יחזקאל פנט מ