צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מס' 108 | מעטפת דואר עם חתימות ידם של הספורטאים משתתפי אולימפיידת מינכן שנרצחו. מינכן, 1972
א. איינשטיין ואישים מפורסמים, ציונות, שואה ואנטישמיות, חפצי יודאיקה ואמנות יהודית, ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רים - עמלת רוכש 22%
שלישי, יוני 19, 2018 - 17:30

45 . מעטפת דואר עם חתימות ידם של הספורטאים משתתפי אולימפיידת מינכן שנרצחו. מינכן, 1972

מעטפת דואר שהוחתמה ע"י 13 ספורטאים [מתוך 25] אשר השתתפו באולימפידת מינכן בספטמבר 1972. מתוך כלל החתימות מופיעות חתימותיהם של חמשה מתוך אחד עשר הספורטאים שנרצחו: מרימי המשקולות יוסף רומנו, דוד ברגר, וזאב פרידמן, וכן של המתאבקים אליעזר חלפין ומארק סלבין, החמשה נרצחו בטבח הנורא ע"י מחבלי ארגון 'ספטמבר השחור'.

רקע: טבח חברי המשלחת הישראלית לאולפידת מינכן התרחש ב 5-6 בספטמבר 1972 במהלך האולימפידה ה 20 שהתקיימה בגרמניה המערבית, בו נרצחו 11 ספורטאים, מאמנים ושופטים על ידי מחבלים פלסטינים מארגון 'ספטמבר השחור'. הטבח התבצע כהמשך לכמה אירועי טרור גדולים של תקיפת יעדים ישראלים בידי כוחות פלסטינים והוא נחשב עד היום לאחת מפעולות הטרור הידועות ביותר עקב נסיבות התרחשותו במהלך אירוע הספורט החשוב ביותר.

הספורטאים החתומים על המעטפה מצאו את מותם בסיטואציות שונות: יוסף רומנו אשר נתפס כבן ערובה בידי החוטפים תקף בסכין פירות את אחד המחבלים, תוך כדי כך הוא נורא ונפצע קשה על ידי מחבל אחר, המחבלים הותירו אותו על רצפת החדר לדמם למוות כאות אזהרה עבור שאר החטופים הכפותים. דוד ברגר, זאב פרידמן, מארק סלבין ואלעזר חלפין נהרגו, יחד עם יתר בני הערובה, במהלך ניסיון חילוץ כושל של הכוחות הגרמנים.

המעטפה בוילה והוחתמה בתאריך 21/8/1972 בנמל התעופה בן גוריון. לאחר שהגיעו הספורטאים למינכן הודבקה על המעטפה שורת בולי המזכרת של האולימפיידה עם תאריך חותמת דואר מיום 1/8/1972 [חותמת הנושאת את תאריך פתיחת אירועי האולימפידה אשר תאריך פתיחתם 1/8 הופיע על כל מעטפות הזיכרון שיצאו בזמן פעילותה]. 

מצב: טוב מאוד.

הערכה

$1,500 - $2,000
המכירה הסתיימה.
$500
$1,159
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

חסידות על סדר פרשיות התורה, מאת האדמו"ר רבי מאיר הורוויץ מדזיקוב.

מכתב ארוך מאת רבי יחזקאל אברמסקי, ובו הערות וברכות למחבר "מערכת התלמוד והפוסקים". 

קובץ תשובות הלכתיות בכתב יד מאת רבי משה פיינשטיין.

קופת צדקה של חברה קדישא בצורת מצבת קבר, כסף חתום.

ספר תורה שלם על גוויל, נתון בתוך תיק עץ מפואר בשילוב רצועות כסף וזוג רימוני כסף מקורי