צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מס' 108 | ספר מספריית בעל החפץ חיים עם חתימת יד קדשו
א. איינשטיין ואישים מפורסמים, ציונות, שואה ואנטישמיות, חפצי יודאיקה ואמנות יהודית, ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רים - עמלת רוכש 22%
שלישי, יוני 19, 2018 - 17:30

240 . ספר מספריית בעל החפץ חיים עם חתימת יד קדשו

ספר זכרון יהודה, חלק ראשון יכונה פתחי יהודה. פתיחה לסדר טהרות, מאת רבי יהודה אבעלסאן. ווילנא, תרי"א 1851. מספריית רבן של כל בני הגולה בעל החפץ חיים עם כיתוב בעלים בכתב יד קדשו.

מפרט: כד דף. 26 ס"מ. חתימת בעלים, בדף הפורזץ. כתיבת יד קדשו של החפץ חיים: שייך לר' ישראל מאיר נרו הכהן מראדין המעטירה. מצו"ב אישור מומחה לזיהוי הכתיבה.

 

רקע: בזמן מלחמת העולם הראשונה ברח ה'חפץ חיים' לרוסיה כשבאמתחתו מספר ספרי לימוד והשתכן למשך תקופה במעונו של רבי צבי יהודה אדלשטין אב"ד שומיאץ. על ספריו כתב את שמו למען לא ילכו לאיבוד וכשחזר לראדין השאיר אצל מארחו את הספרים כאות הוקרה. לפנינו אחד מהספרים שהיו בבעלותו ובהם למד. 
ידוע שבספרייתו של ה'חפץ חיים' לא היו ספרים רבים וגם על אלו שרכש היה מיצר שבדמים אלו שילם בחלק מחייו. ספרים רבים אותם הוא מצטט בחיבורו המפורסם 'משנה ברורה' היה שואל ולעיתים אף מצטט מזיכרונו. 

בספר 'אור אלחנן' עמ' רלט-רמ מסופר שכשלמד רבי אלחנן וסרמן בכולל קדשים בראדין עם רבי יוסף שלמה כהנמן, נזקקו שניהם יום אחד לספר נדיר ונכנסו אל ה'חפץ חיים' לשאול אולי הספר נמצא בספרייתו – מכיוון שהוא מצטט מהספר ב'משנה ברורה'. השיבם ה'חפץ חיים' שאין לו את הספר שמבקשים, אלא כשחיבר את את ה'משנה ברורה' לקחו בהשאלה מרב פלוני, והוסיף, 'גם על הנמצאים פה בארון אני מצטער במידה מסויימת'. כיון שיצאו מעל פניו, תהה רבי אלחנן וסרמן" מה התכוון בדבריו? כשנכנסו רבי אלחנן אל החפץ חיים שנית, סח להם בפשטות: הלא בעד כל ספר אשר רכשתי בדמים שלמתי בחלק מהחיים, כי את הכסף השגתי בעמל ובטירחה, בשעות יקרות, אשר המה נתח מן החיים..... 

מצב: טוב. כתמי זמן. כריכת עור חדשה. 

הערכה

$7,000 - $9,000
המכירה הסתיימה.
$5,500
לא נמכר

פריטים נוספים ממכירה זו

ביאורים פשטים רעיונות ודרושים וחידושים על התורה מאת רבי מאיר שמחה ה

חליפת מכתבים בין אחד מגדולי המחזאים בארצות הברית ב

אגרטל עשוי פליז יצוק. עבודה דמשקאית, עם עיטורים בסגנון תורכי, תוצרת אלפרד זלצמן.

וריאנט מיוחד: ספר המבחר וטוב המסחר, פירוש על התורה להרב רבנו אהרן ה

מכתב בכתב ידו של רבי יוסף רוז'ין 'הרוגטשובר'. דווינסק, תרצ"ה [1935].