צור חשבון
דף הבית | Winner's Auction 113 | פנקס 'היתרי עגונות'. ברגן בלזן. 1948. מסמך הסטורי מצמרר
אישיים מפורסמים, אמנות, ספרי קודש, מכתבי רבנים וכתבי יד
שני, אפריל 8, 2019 - 18:00

17 . פנקס 'היתרי עגונות'. ברגן בלזן. 1948. מסמך הסטורי מצמרר

כתב יד, המכיל ששים ואחד היתרי עגונות ממוספרים במספרים עוקבים (560-621), שנכתבו ונחתמו בין התאריכים: ד' שבט - ח' אלול, תש"ח [1948] על ידי בית הדין המיוחד שהוקם בברגן בלזן בכדי לרכז את גביית העדויות ולהכריע האם להתיר את העגונות להינשא. בכל אחד מן ההיתרים עדויות על נסיבות הירצחו של הבעל נשוא ההיתר. על פסקי הדין חתומים: הרב ישראל אריה זלמנוביץ, הרב יצחק גליקמן ועוד רבנים רבים.

הרב ישראל אריה זלמנוביץ - מרבני המחנה ופעיל מרכזי בקרב הניצולים בברגן-בלזן, לאחר מכן רבן של יבנה, עכו וקרית צאנז בנתניה, נחשב זקן תלמידי האדמו"ר מקלויזנבורג וחסידי צאנז, היה ממכתירי ה'דברי יציב' מצאנז לאדמו"ר והמכריז על מינוי שני בניו לאדמו"רים.
הרב יצחק גליקמן - רב מחנה הפליטים בברגן בלזן. ולאחר מכן רב העיר חולון. מחבר הספרים: 'רסיסי תורה' שאלות ותשובות ובירורים בהלכה, 'ברכת אמונה' על קידוש השם.
בהיתרי העגונות מופיעים סיפורים מצמררים. לדוגמא, היתר מס' 616: האשה שרה ולדליפרנד מהעיר קילץ מעידה כי בחודש אלול שנת 1942 לקחו את בעלה שמואל שלומוביץ ביחד עם בני משפחתם מהעיר לודז לטרבלינקה, כולם ידעו שהם נלקחים לשריפה, ומני אז אבד זכרו. אני היית מעוברת וילדתי ילד, ובהיותו בן ששה חדשים לקחו גם אותו.
היתר מס' 615: מתארת האשה נעכא רוזנבלום איך שנלקחה עם בעלה לאושוויץ שם הופרדו, ובעלה היה חולה ונפוח כפן, והאסירים סיפרו לה שהוא נהרג. בהמשך ההיתר מופיעה עדותו של אסיר נוסף שהיה עם הנ"ל ביחד באושוויץ וראה איך שמכים אותו עד שיצאה נשמתו. הי"ד. מסמך היסטורי מצמרר.

[74] עמ'. דיו על נייר. 25X19 ס"מ. יידיש. חותמות בית הדין. רישומי בעלות בעברית ובלועזית.
מצב טוב. מעט נקבי עש וכתמי זמן. כריכת מעטפת רכה.

הערכה

$3,000 - $4,000
המכירה הסתיימה.
$1,500
$5,612
המחיר כולל עמלת קונה