צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מס' 108 | קונטרס 'קידוש החודש' בכתב ידו של מרן בעל ה'חזון איש', עם שרטוטים הנדסיים
א. איינשטיין ואישים מפורסמים, ציונות, שואה ואנטישמיות, חפצי יודאיקה ואמנות יהודית, ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רים - עמלת רוכש 22%
שלישי, יוני 19, 2018 - 17:30

200 . קונטרס 'קידוש החודש' בכתב ידו של מרן בעל ה'חזון איש', עם שרטוטים הנדסיים

הלכות קידוש החודש, בכתב יד של רבי אברהם ישעיה קרליץ בעל ה'חזון איש', עם שרטוטים הנדסיים בכתב ידו. [ווילנא, שנות העשרים של המאה העשרים].

מפרט: [10] עמודי מחברת, 20X16 ס"מ, הכל בכתב ידו. לפנינו חלק מן הקונטרס ברציפות מהתחלה עד סוף סעיף 12.

חידושיו של בעל ה'חזון איש' על הלכות קידוש החודש, כפי שנדפס בספרו חזון איש על אורח חיים – מועד, סימן קטו, סעיפים א-יב, ובמהדורות אחרות נקרא 'קונטרס קידוש החודש'.

כדי להבין את לימוד עניין קידוש החודש, עוסק ה'חזון איש' עוסק בחכמת הגאומטריה – הנדסה, בחלק שמכונה טריגונומטריה, והוא כותב בבקיאות עצומה אודות חישובים הנדסיים, וכן אודות הסינוס (sin)אותו הוא מכנה בקע, והקוסינוס (cos) אותו הוא מכנה תשלום בקע. ידועה ומפורסמת בקיאותו של בעל ה'חזון איש' במדעים שונים, והכל כפי הנצרך ללימוד התורה. לפנינו המחשה יוצאת מן הכלל של בקיאות מופלאה זו. 

בכתב היד שלפנינו ישנם שרטוטים הנדסיים רבים בכתב ידו של החזון איש, אותם הוא שרטט בתוך הדברים. אולם בספר הנדפס השרטוטים נדפסו בסוף הספר, כנראה מאילוצי ההדפסה.

רבי אברהם ישעיהו קרליץ [תרל"ט-תשי"ד, 1953-1879] הנודע על שם ספריו כבעל החזון איש, גאון וצדיק בקי בכל מכמני התורה, מהווה דוגמא לדורות של 'עמל בתורה', ממנהיגי הציבור החרדי בארץ ישראל, ממתווי דרכה בתקופה שלאחר קום המדינה, מקומם עולם התורה לאחר השואה.

מצב: טוב. מעט כתמים. קרעים זעירים במס' מקומות בודדים.

 

הערכה

$30,000 - $40,000
המכירה הסתיימה.
$10,000
$29,280
המחיר כולל עמלת קונה
קטגוריה: