צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מספר 100 | ש"ס מינכן, שהודפס ע"י הניצולים לאחר השואה, מינכן-היידלבורג, תש"ט [1949]
פריטים נדירים ומיוחדים
שלישי, יוני 20, 2017 - 19:00

33 . ש"ס מינכן, שהודפס ע"י הניצולים לאחר השואה, מינכן-היידלבורג, תש"ט [1949]

תלמוד בבלי - 'ש"ס מינכן', שהודפס ע"י הניצולים מיד לאחר השואה על אדמת גרמניה. מינכן-היידלבורג, תש"ט [1949]. כריכות מקוריות.

מפרט: תלמוד בבלי - סט שלם, 19 כרכים. מבוסס על פי מהדורת ש"ס וילנא. יצא לאור ע"י ועד אגודת הרבנים באזור האמריקאי באשכנז עבור שארית הפליטה.

רקע: בחורבן יהדות אירופה נחרבו אף הספריות ואוצרות הספרים על פני כל היבשת, כמופיע בהקדמת 'ש"ס מינכן' מאת הרב סניעג והרב רוז, שבה מתארים ברגש רב מעשי הנאצים ימ"ש שעמלו לשרוף את כל ספרי הקודש, "עוד חקוק בזיכרוננו אותו יום המר, הופעת הפקודה בגטו, משלטון הרשע הנאצי ימ"ש, לאסוף את כל הספרים אל מקום אחד, בכדי להוציאם ולכלותם, וסכנת מוות הייתה צפויה לזה אשר ישאיר ספר אחד". הניצולים נטלו את היוזמה לידיהם ויצרו את אחד המפעלים המעניינים והסמליים ביותר של שארית הפליטה בגרמניה, הדפסת ספרי קודש שונים בבתי דפוס מאולתרים.
גולת הכותרת של מפעל ההדפסה במחנות העקורים, הייתה הדפסת התלמוד, מי שהתגייס לכך היה 'ועד ההצלה' שע"י אגודת הרבנים בארה"ב, בראשות הרב רוז והרב שמואל אבא סניעג, שיזם הדפסה מחודשת של התלמוד בבלי במימון כספי של הג'וינט ובסיוע השלטון הצבאי האמריקאי, הרבנים ראו בכך מבצע בעל חשיבות יהודית ממדרגה ראשונה, להשיב לימוד הגמרא למקומו המרכזי בחיי היהדות, תחילה נדפס  כרך אחד  בודד הכולל מסכתות נדרים וקידושין, ורק בשנת תש"ט נדפס התלמוד כולו מחדש, בתשעה-עשר כרכים גדולים. לפנינו מהדורה מיוחדת זו בשלימותה. סה"כ נדפסו רק 600 סטים, ומתוכם כ-100 הגיעו לארץ ישראל.

מאפיינים ייחודיים: מהדורה זו שנקראה בשם 'ש"ס מינכן' או 'ש"ס הניצולים', מאופיינת בשערים צבעוניים שעוצבו במיוחד לציון מאורע הדפסת הש"ס על אדמת גרמניה החרוכה, עם איורים של עיירות יהודיות בארץ ישראל ושל מחנה עבודה מוקף גדרות תיל, והכיתובים: "מחנה עבודה באשכנז בימי הנאצים", ו"כמעט כלוני בארץ ואני לא עזבתי פיקודיך", בשילוב אלמנטים של גאולה. ציורי השער המיוחדים נעשו ע"י צייר בשם: ג. ראזענקראנץ, כפי שחתם בשולי השער. מהדורה זו מבוקשת מאד ע"י אספנים.
ש"ס זה היה שייך לרבי מנחם מנדל כשר [תרנ"ה-תשמ"ד, 1895-1983]. חסיד גור, תלמיד חכם וראש ישיבה, שחיבר כ-30 ספרים בכל מקצועות התורה, מזכיר מועצת גדולי התורה בפולין, ממקימי ישיבת 'שפת אמת' בירושלים וראש מכון 'תורה שלמה'. זכה בפרס ישראל לספרות תורנית (1963) ופעמיים בפרס הרב קוק (1944 ו-1951). נכדיו הם הפרופסור אסא כשר והפרופסור רימון כשר. בכרך מסכת עבודה זרה מופיעה חותמתו האישית מספר פעמים, ובשאר הכרכים חותמת מכון 'תורה שלמה'.

מצב: טוב מאוד-מצוין, כל הכריכות מקוריות, חלקם עם שיפשופים קלים. באחד הכרכים הכריכה האחורית רופפת.

הערכה

$6,000 - $8,000
המכירה הסתיימה.
$1,500
$3,360
המחיר כולל עמלת קונה
קטגוריה: 

פריטים נוספים ממכירה זו

תפלות לכל השנה כמנהג הקראים. קלעא, תצ"ה [1735]. ספר נדיר.

מכתב ארוך בכתב יד קדשו של רבי שמשון רפאל הירש, נשלח כתשובה לרבי רבי

* מכתב מאת האדמו"ר ישראל פרידמן מצורטקוב.

כרך תקנות מפואר של קהלת האשכנזים באשכנז שהיה בשימוש אצל אחד מגבאי הצדקה בקהילה. כולל

העתק מכתב מאת פרופ' אלברט איינשטיין לפרופ' מקס בורן, פרינסטון, ניו