צור חשבון
דף הבית | מכירה פומבית מספר 100 | שקל כסף מן השנה השלישית למרד הגדול. 68/9 לספירה הנוצרית
פריטים נדירים ומיוחדים
שלישי, יוני 20, 2017 - 19:00

10 . שקל כסף מן השנה השלישית למרד הגדול. 68/9 לספירה הנוצרית

רקע: המרד הגדול (66-70 לסה"נ) היה הראשון מבין שלוש מרידות גדולות שמרדו היהודים כנגד האמפריה הרומית. בין הגורמים לו - אכזריות השלטון הרומי, סכסוך בין יהודים ולא-יהודים, ייאוש ממותו של מלך יהודה אגריפס הראשון, וכן מתחים פנימיים בין הצדוקים לפרושים. לאחר הצלחות ראשוניות של המורדים, נשלחו אספסיאנוס ובנו טיטוס לדכא את המרד. שיאם של הקרבות היו עם כיבוש העיר וחורבן בית המקדש על ידי טיטוס, אולם דיכוי המרידה בכל מעוזי המורדים, נמשך כשלוש שנים נוספות. 
המרד נכשל, ומנהיגיו נהרגו או נשבו. מאות אלפי יהודים נהרגו, נפלו בשבי, הוגלו או נמכרו לעבדות.
עם פרוץ המרד היהודי נגד הרומאים, הפסיקו להטביע בירושלים את שקל הכסף הצורי והחלו להטביע מטבע עצמאי, הדומה בתכונותיו לשקל הצורי, ובכך קראו תגר כנגד רומא (שכן טביעת מטבעות סימלה ריבונות ועצמאות). בדרך של הטבעת מטבעות עצמאיים גם הפיצו סיסמאות מלחמה ומסרים לציבור היהודי. הסיסמאות הביעו את כמיהת העם לניצחון (למשל בכתובת 'חרות ציון'), אמונה בניצחון בעזרת האל ('לגאולת ציון') ואזכור ירושלים ('ירושלים הקדושה'). הסמלים המופיעים במטבעות מציגים את שפע תנובת ארץ ישראל (ענף רימונים, עלה גפן, עץ תמר) וכלים המזוהים ככלי המקדש (גביע העומר, כלי ניסוך היין).
למרות שהכתב בזמנם היה כתב אשורי, הכתב על גבי המטבעות הוא כתב עברי קדום - כדרך להתקשר למקורות מימי בית ראשון ומלכות דוד.

השנה השניה והשנה השלישית למרד (67-68), היתה תקופת השיא בכוחם של המורדים ובפעילותם בירושלים ובמקדש, אולם השימוש בשקלים אלו היה לתקופה קצרה בלבד, שכן עם כישלון המרד וחורבן ירושלים ובית המקדש פסק השימוש במטבעות אלו, ורבים מהם היוו חומר גלם ליצירת מטבעות חדשים.

כ 60 שנה מאוחר יותר פרץ מרד בר כוכבא (132-135 לסה"נ) ובמהלכו נטבעו מטבעות בעלי סמלים וכתובות דומים לעיטורים המופיעים במטבעות המרד הגדול. תוצאות המרד היו טרגיות, ובעקבותיו הוחלף כינויו של בר כוכבא לבר כוזיבא, ביטוי ייאוש ואכזבה. סלעים ממרד בר כוכבא נטבעו בעיקר על גבי מטבעות מסוריה מתקופת שלטונו של טריאנוס קיסר.

בשנים האחרונות איסוף מטבעות מתקופת המרידות הפך לפופולרי יותר ויותר ולו רק בשל הרגש הסנטימנטלי העמוק בין היהודים לעברם המפואר בארץ ישראל. בשל עובדה זו מחיר מטבעות מעין אלו הולך ומאמיר והופך אותם מלבד ערכם האספני, לאפיק השקעה משתלם.

המטבעות נמכרים תחת רשיון למסחר בעתיקות מס' 318 ומצורף לכל מטבע אישור מקוריות.

 

תאור: 14.17 גרם, 21 מ"מ, ציר 12. במארז של חברת NGC, שדרגה את המטבע בדרגה AU.

פנים: גביע ועל שפתו אחד עשר נקודות ומסביבו הכתובת 'שקל ישראל'. מעל הגביע מופיע התאריך 'שג' (- קיצור של שנה ג = שנה שלישית למרד). גב: ענף הנושא שלושה רימונים מסוגננים ומסביבו הכתובת 'ירושלים הקדושה'. כל הכיתוב הוא בכתב עברי קדום.

 

הערכה

$8,000 - $11,000
המכירה הסתיימה.
$6,000
$9,000
המחיר כולל עמלת קונה

פריטים נוספים ממכירה זו

קונטרס סגולות קמיעות תפילות וגורלות מאת רבי רפאל ישעיה אזולאי, בנו

רימונים לספר תורה. כסף, מרוקו, המאה ה 19.

אוטוגרף הגאון רבי יוסף שאול הלוי נטאנזאהן, אב"ד לבוב בעל 'שואל ומשיב', [לבוב], תרי"ז

מכתב בכתב יד קדשו של האדמו"ר רבי [אלחנן] חנה הלברשטאם מקולוטשיץ, רישא תרצ"ח. 

קובץ תחינות שנתייסדו על ידי אשה צדיקה שלא גילתה את שמה.